استفاده از کابل‌های قدرت امری بدیهی و رایج در صنایع امروزی به شمار می‌رود. این کابل‌ها در سایزها و اندازه‌های مختلفی تولید شده‌اند و استفاده از آن‌ها، منوط به داشتن اطلاعاتی هرچند کم درباره کابل قدرت است. در ادامه به بررسی انواع کابل‌های برق، کارکردهای مختلف آن، ویژگی‌هایی که هر کابل در خود دارد و در نهایت، انتخاب بهترین نوع آن می‌پردازیم.

کابل قدرت چیست؟

کابل قدرت به کابل‌هایی گفته می‌شود که توانایی عبور جریان‌های بالای برق را در خود دارا باشند. این نوع از کابل‌ها عموما توانایی جابه‌جایی نیرو تا 36 هزار ولت را داشته و در صنایع سنگین که نیازمند برق فشار قوی هستند، به کرات از آن استفاده می‌شود.
این کابل‌ها کارایی زیادی داشته و در صنایع و مکان‌های مختلفی مثل نیروگاه‌های برق، کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی بزرگ، کنتور برق یا حتی مواردی عادی‌تر مانند چراغ‌های روشنایی خیابان‌ها، از آن استفاده می‌شود. در جریان‌های برق زیرزمینی و کابل‌های فیبر نوری نیز از کابل قدرت استفاده‌های زیادی شده و همین امر در سالیان اخیر، دلیل اصلی تولید بیشتر این کابل‌ها است. این کابل‌ها انواع مختلفی دارند که شما بر حسب نیاز خود، می‌توانید نسبت به تهیه مدل مناسب اقدام کرده و از آن‌ها استفاده کنید.

🟨سیم نسوز دو روکش🟨

استاندارد کابل قدرت

استانداردهای مختلفی برای کابل قدرت وجود دارد که اساس‌نامه‌ها و روش رعایت کردن هر کدام با دیگری متفاوت خواهد بود. به این نکته باید توجه کرد که کابل‌های قدرت عموما در تاسیسات بزرگ و سنگین استفاده می‌شوند و همین امر می‌تواند اهمیت رعایت استانداردها را در این کابل، چندین برابر کند.

کابل قدرت - آگر کابل
یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین استانداردها در این زمینه، استاندارد VDE می‌باشد. این استاندارد بر اساس حروف اختصاری کوچکی که روی لایه‌های درونی کابل نوشته شده تعیین می‌گردد و شما با خواندن این حروف، می‌توانید متوجه استاندارد مورد نیاز در کابل قدرت خود شوید.
به عنوان مثال، وجود حرف اختصار N بر روی کابل‌های عادی، نشان‌دهنده استفاده از استانداردهای VDE در این کابل خواهد بود.

انواع کابل قدرت

کابل‌های قدرت از نظر میزان توانایی به سه دسته عمومی تقسیم می‌شوند؛ کابل فشار قوی، فشار متوسط و فشار ضعیف. هر کدام از این دسته‌ها نیز در دل خود، به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌شوند تا شما بتوانید با استفاده از آن‌ها، به راحتی کابل مورد نیاز خود را خریداری کرده و از آن استفاده کنید.
عموما کابل‌های فشار قوی که به آن کابل ولتاژ بالا نیز گفته می‌شود، برای صنایع سنگین بوده و استفاده‌های خاصی دارد. جنس هسته این کابل‌ها از جنس فولاد بوده و روکش آن از فلز آلومینیوم تشکیل شده است. کابل قدرت فشار قوی به سه دسته کابل‌های متوسط، کابل‌های زره‌دار و کابل‌های سربدار زرهی تقسیم‌بندی می‌شوند.

🔶 کابل نسوز جوشکاری 🔶

کابل‌های متوسط، به کابل‌هایی گفته می‌شود که برای ولتاژ 6 الی 30 کیلووات موثر بوده و می‌توان از آن‌ها در چنین بازه‌ای، بهترین استفاده را برد. این نوع از کابل‌ها نیز به روش‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌اند و شما می‌توانید بر حسب نیاز خود به سراغ مدل‌های محکم‌تر این نوع از کابل‌ها بروید.
کابل قدرت فشار ضعیف برای ولتاژهای کمتر از 3 کیلووات استفاده می‌شود، شما می‌توانید با استفاده از این کابل‌ها در انتقال برق با قدرت ضعیف، موفق شوید.

کابل قدرت چیست؟ - آگر کابل

جنس کابل‌های مختلف

کابل قدرت همان گونه که در رساندن ولتاژ انواع مختلفی دارد، در جنس و نوع نیز به دسته‌بندی‌های مختلفی تقسیم می‌شود. این دسته‌بندی بیشتر بر اساس روکش کابل‌ها و نوع هسته آن‌ها بوده و به قدرت آن‌ها در انتقال برق ربطی ندارد.
سیم نسوز یکی از انواع کابل قدرت به شمار می‌روند که از آن‌ها در صنایع و مکان‌هایی که احتمال ایجاد حریق وجود دارد، استفاده بیشتری می‌کنند. انواع دیگری از این کابل‌ها مانند کابل‌ سیلیکونی نیز در بازار وجود دارد که شما می‌توانید بر حسب نیاز خود، از آن‌ها استفاده کنید.
ساختار و محتویات درونی این کابل‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد و شما به انتخاب خود آزاد هستید تا از کابل‌های هادوی، زره، عایق، پوشش میانی، روکش و غیره استفاده کنید.
کابل‌های تک رشته، دو رشته، سه رشته و چهار رشته نیز از انواع دیگر کابل قدرت به شمار می‌روند که بر اساس تعداد رشته‌های درونی‌شان تقسیم بندی شده و به بازار عرضه می‌گردند.

نکات مهم هنگام خرید کابل

بنا به استفاده‌ای که از کابل قدرت خواهید کرد، باید هنگام خرید آن نیز به نکات خاصی توجه کنید. اگر قرار است تا کابل‎‌ را از زیر زمین عبور دهید، باید کابلی را انتخاب کنید که نسبت به رطوبت و گرد و خاک، عایق باشد یا به عنوان مثال، کابل‌های پلاستیکی نباید در فصل سرما و آب و هوای خشک استفاده شوند. رعایت کردن این نکات عمر کابل‌ را افزایش داده و می‌تواند از نشتی برق یا بروز اتصالی، جلوگیری به عمل آورد.
اما سوالی که ذهن انسان را به خود درگیر می‌کند، این است که چگونه می‌توان بهترین نوع کابل را انتخاب کرد و بهترین مرکز برای خرید این کابل‌ها، کدام فروشگاه خواهد بود؟

یکی از بهترین فروشگاه‌هایی که می‌توانید برای خرید کابل به آن مراجعه کنید، فروشگاه گهر کابل خواهد بود؛ این فروشگاه مرکز مناسبی برای مقایسه قیمت و کارآمدی انواع کابل‌ها است و شما می‌توانید با مراجعه به آن، نسبت به انتخاب نوع کابل مناسب برای خود، اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

اگر همچنان در انتخاب کابل مناسب برای خود دو دل هستید یا نمی‌دانید که باید از چه نوع کابل قدرت در تاسیسات خود استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما مشاهده سایت این فروشگاه خواهد بود؛ جایی که جواب نهایی به تمامی سوالات شما درباره کابل‌های قدرت قرار دارد و تنها منتظر شما است تا به سمت جواب مناسب حرکت کرده و آن را پیدا کنید.

منتشر شده در تاریخ 1 بهمن 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *