کلمه هالوژن ریشه در یونان دارد. هالوژن به معنی “نمک ساز یا نمک زا” است. هالوژن‌ها 5 عنصر گروه 17 جدول تناوبی را شامل می‌شوند. این 5 عنصر شامل: فلوئور، ید، برم، کلر و آستاتین است. جالب است بدانید که هالوژن از عناصر بسیار واکنش پذیر و ناپایدار است که در طبیعت آزاد نیست. از واکنش این عنصر با عناصر مختلف دیگر همچون: نمک‌ها، عناصر جدیدی تولید می‌شوند. این عناصر تولید شده می‌توانند خطرناک باشند!

اگر این عناصر را بسوزانیم، دود غلیظ زیادی تولید می‌شود که شامل گازی‌های سمی است. از این رو کابل‌هایی که هالوژن دارند، در هنگام آتش سوزی می‌توانند بسیار خطرناک باشند! 

درمقابل کابل‌های هالوژنی، کابل‌‌های هالوژن فری یا بدون هالوژن وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به طور کامل کابل هالوژن فری را مورد بررسی قرار دهیم. اگر علاقمند هستید که راجب این نوع کابل اطلاعات مفیدی را کسب کنید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کابل هالوژن فری
کابل هالوژن فری

 

کابل هالوژن فری چیست؟

همانطور که اشاره شد، کابل هالوژن فری همان کابل‌های بدون هالوژن هستند. علاوه بر این، به این کابل، کابل lszh نیز می‌گویند. این نوع کابل از ایمنی بیشتری برخوردار است؛ به همین دلیل امروزه در صنایع مختلف توانسته طرفداران زیادی برای خود پیدا کند.

هالوژن به هنگام ترکیب با هیدروژن، حین سوختن بخارهای سمی از خود تولید میکند. این بخار سمی حاوی عناصر خطرناک مختلفی از جمله: هالید هیدروژن، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن و… میباشد که این عناصر منجر به خفگی میشوند. پس کابل‌های بدون هالوژن به مراتب انتخاب بهتر و ایمن تری نسبت به کابل های هالوژن هستند.

شما با انتخاب کابل های هالوژن فری از ضررهای مالی و جانی جلوگیری خواهید کرد. این کابل‌ها ضد شعله هستند و خود خاصیت خاموش شونده دارند. این در حالیست که کابل‌های هالوژنی خود مانند سوخت برای آتش هستند. در تولید و ساخت سیم و کابل‌های فری هالوژن، از مواد هالوژنی همچون ید، کلر و… استفاده نمی‌کنند.

کابل هالوژن

مزایای کابل هالوژن فری

سیم کابل‌هایی که دارای روکش با جنس پلی اتیلن و یا pvc هستند به هنگام احتراق، گاز کشنده‌ای تولید می‌کنند؛ زیرا در ترکیب پلی اتیلن و pvc، مواد هالوژنی وجود دارد. کمترین ضرر آتش سوزی سیم و کابل با روکش از جنس pvc، تولید دودی است که منجر به مشکلات و آسیب های دائمی ریوی، سرفه‌های شدید، سوزش چشمو یا آسیب جدی و همیشگی برای چشم، نارسایی سیستم گردش خون و… است.

به همین دلایل است که توصیه می‌گردد برای ساختمان‌ها، صنایع مختلف، هتل‌ها، ایستگاه وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و… حتما از سیم و کابل‌های هالوژن فری استفاده شود.

این سیم ها مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما و سرما دارند. همچنین در برابر انواع مواد نفتی، روغن و چربی و اشعه فرابنفش مقاوم هستند. مقاومت سیم‌های هالوژن فری در برابر رطوبت و نم و مقاومت هادی در مقابل خورندگی، از دیگر ویژگی های مثبت این نوع کابل است.

کابل های هالوژن فری، خاصیت خود اشتعالی ندارند و به هنگام آتش سوزی دود بسیار کم و بدون سم تولید میکنند. این نوع کابل، خاصیت ارتجاعی و ویسکوزیته خوبی دارند. علاوه بر آن دارای مقاومت فشاری بالا تا 15 کیلو وات مقاومت هستند.

واضح است که کابلی با این مزیت های زیاد، قیمت بالاتری هم به نسبت سایر کابل‌ها دارد.

و تنها عیبی که این نوع سیم ها دارند این است که در طبیعت و محیط زیست بازیافت و تجزیه نمیشوند. البته این مشکل بزرگی است و در دراز مدت، به طبیعت آسیب بزرگی وارد میکند.

کاربرد کابل هالوژن فری

دانستیم که در مکان‌هایی که خطر آتش سوزی بیشتر است، از کابل های هالوژن فری استفاده میشود. کابل‌های هالوژنی به هنگام سوختن، دود غلیظی تولید میکنند که این امر، دید آتش نشانان را تا حد زیادی کاهش میدهند. این در حالی است که، دود ناشی از سوختن سیم و کابل های هالوژن فری، به غلظت دود کابل های هالوژنی نبوده و در این شرایط، آتش نشانان دید خوبی برای کنترل و خاموش کردن آتش سوزی دارند.

از کابل های هالوژن فری در مکان‌های عمومی، منازل، محل کار افراد و … استفاده میشود. دلیل استفاده وسیع از این کابل، حفظ ایمنی زیاد و آسیب کمتر به محیط در هنگام آتش سوزی است.

کاربرد کابل هالوژن فری


💢💢💢فروشگاه گهر کابل عرضه کننده سیم نسوز می‌باشد.💢💢💢


موارد مصرف کابل هالوژن فری

انواع کابل هالوژن فری

در بخش آخر از این مقاله قصد داریم انواع کابل هالوژن فری مورد بررسی قرار دهیم.

هنگامی که صحبت از کابل های هالوژن فری میشود، با دو نوع کابل مواجه میشویم:

کابل بدون هالوژن یا هالوژن صفر و نوع کم دود آن.

کابل هالوژنی صفر: همانطور که از اسم این نوع مشخص است، هیچ کابل و سیم هالوژنی در ترکیب و ساختار آن بکار گرفته نشده است. به هنگام آتش سوزی کمی دود سیاه ساتع میشود.

کابل هالوژنی کم دود: به هنگام آتش سوزی این نوع سیم دود سیاه زیادی تولید نمیکند. فقط مقدار کمی دود خاکستری تولید میکند. با این حساب، آتش نشانان دید کافی برای کنترل آتش را دارند.

جمع بندی

در این مقاله مفصل و کامل، به آشنایی با کابل های هالوژنی و هالوژن فری و همچنین مزایا و کاربردهایشان پرداختیم. بطور خلاصه میتوان گفت که کابل های هالوژنی به هنگام آتش سوزی دود غلیظ سمی تولید میکنند که منجر به مرگ افراد میشود. اما در مقابل هالوژن فری ها این گونه نیستند و علاوه بر آن، از مزایای زیادی برخوردارند.  

امیدواریم با اطلاعات خوبی که در اختیارتان قرار دادیم به هنگام تصمیم گیری، انتخاب درستی داشته باشید تا جان و مال خود و یا دیگری، متضرر نشود.

منتشر شده در تاریخ 9 آبان 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *